U përleshën me KFOR/ Rusia u del në mbrojtje serbëve, thirrje Perëndimit: Ndaloni fajësimin e tyre për incidentet në Kosovë

by Lajme Shqip

Larg krizës në Ukrainë, Rusia ka thënë se po ndërmerr “hapat vendimtarë” të nevojshëm për të ulur tensionet në Kosovë, pasi serbët që protestonin kundër emërimit të kryebashkiakëve shqiptarë etnikë atje u përleshën me trupat e NATO-s.

“Ne i bëjmë thirrje Perëndimit që përfundimisht të heshtë propagandën e tij të rreme dhe të ndalojë së fajësuari për incidentet në Kosovë serbët e dëshpëruar, të cilët janë paqësorë, të paarmatosur, duke u përpjekur të mbrojnë të drejtat dhe liritë e tyre legjitime”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë.

Dhjetëra trupa të NATO-s mundën të siguronin gjatë ditës së sotme një ndërtesë komunale në Zveçan, një ditë pasi 30 ushtarë të NATO-s dhe 52 protestues serbë u plagosën në përleshje.

Trazirat në rajon janë intensifikuar që kur kryetarët shqiptarë etnikë morën detyrën në zonën me shumicë serbe të Kosovës veriore, pasi dolën fitues nga zgjedhjet e 23 prillit, të bojkotuara nga serbët.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy