Perëndimi “blindon” Kosovën, NATO i tregon “dhëmbët” Serbisë pas tensioneve në Veri

by Lajme Shqip

Për SHBA-BE nëse Kosova preket nga Serbia apo Rusia, do të ketë ndërhyrje të menjëhershme ushtarake. Këtë gjë e tregon lëvizja e fundit e Perëndimit, e cila ka shuar planet serbo-ruse për skenarë destabilizues.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , dënoi dje sulmet e “papranueshme” të protestuesve serbë ndaj paqeruajtësve të NATO-s në Kosovë, duke i bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të veprojnë për “de-përshkallëzimin” dhe shpalljen e dislokimit të 700 trupave shtesë në Kosovë.

“Ne i dënojmë fuqishëm këto sulme të paprovokuara ndaj forcave tona në veri të Kosovës” në të cilat u plagosën rreth 30 ushtarë të KFOR-it, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Oslo, një ditë pas përleshjeve që plagosën 30 ushtarë të NATO-s dhe 52 protestues.

“Dhuna po e kthen prapa Kosovën dhe gjithë rajonin” dhe po rrezikon aspiratat e vendeve të Ballkanit për t’iu afruar NATO-s, paralajmëroi ai. Kreu i aleancës perëndimore vuri në dukje se “Prishtina dhe Beogradi duhet të ndërmarrin hapa konkretë për të de-përshkallëzuar situatën: të përmbahen nga çdo sjellje e re e papërgjegjshme dhe të angazhohen në një dialog që i mundëson BE-së, e cila është e vetmja rrugë për paqe të qëndrueshme”.

“Ne kemi vendosur të dërgojmë 700 ushtarë shtesë nga Forca Rezervë Operacionale në Ballkanin Perëndimor dhe të vendosim një batalion shtesë të forcave rezervë në gatishmëri, në mënyrë që ata gjithashtu të dërgohen nëse është e nevojshme,” tha Stoltenberg duke njoftuar vendosjen e forcave shtesë.

Trazirat në Kosovë shpërthyen kur kryetarët shqiptarë hynë në komunat në pjesën veriore, me shumicë serbe të vendit, gjë që u kritikua nga SHBA dhe aleatët perëndimorë të premten. Serbët bojkotuan ato zgjedhje të mbajtura në prill.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy