Macron bëri përgjegjës Kosovën, Vuçiç takon presidentin francez: E falenderova për qëndrimin ndaj Serbisë

by Lajme Shqip

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka zhvilluar sot një takim me presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Për mediat presidenti serb zbardhi takimin ku tha se në fokus të bisedimeve ishin hapat e mëtejshme drejt ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në rajon.

“Shpreha shqetësimin tim për përshkallëzimin e fundit të dhunës në ‘Kosovë dhe Metohi’ dhe e falënderova për qëndrimin dhe mbështetjen e vendosur ndaj Serbisë, në lidhje me zhvillimet e fundit në “Kosovë dhe Metohi’”, tha Vuçiç.

Gjatë një deklarate të bërë më herët, Macron bëri përgjegjëse autoritetet e Kosovës për tensionet në veriun e vendit të banuar me shumicë serbe.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy