Lëkundje tërmeti në një tjetër shtet, banorët reagojnë të tmerruar(Foto)

by editor

Një tërmet i vogël është regjistruar në Uellsin Jugor – rreth tetë milje në veri të luginës Rhondda pak para mesnatës së kaluar.

Matt O’Shea, nga zona Blaenau Gwent, i tha Sky News “e gjithë shtëpia e tij u drodh për rreth pesë sekonda”, të tjerë thanë se ndjehej sikur prona e tyre ishte goditur nga një makinë.

Shumë në rrjetet sociale thanë se fillimisht nuk ishin të sigurt se çfarë kishte ndodhur.

Përdoruesi i Twitter @Loz_Coult94 tha: “Mendova se dikush po hynte në shtëpinë time, jo… vetëm një tërmet në Uells!”.

Të tjerë përshkruanin objekte të tilla si raftet e librave dhe tavolinat që lëviznin.

“Unë jam në Rhymney dhe ndjeva shtëpinë të dridhej, shikova në internet për të parë nëse dikush tjetër e bëri këtë… dhe ishte një tërmet në Uellsin e Jugut. Mendoj se kam nevojë për një ndërrim të pantallonave,” shkroi @KrissOttley.

Helen Caswell shtoi: “E gjithë shtëpia jonë u drodh në Rassau, Ebbw Vale dhe zgjoi burrin tim! Na frikësoi vërtet.”

“Mendova se një idiot kishte hyrë në derën time të përparme ashtu siç u drodh dhoma ime”, tha Jack Hill, nga Risca në Gwent, në Facebook.

Cath Willcox, nga Cwm në Blaenau Gwent, tha për Sky News: “E ndjeva tërmetin dhe isha vërtet i shqetësuar. Ai bëri që shtëpia jonë të dridhej, ishte e fortë dhe gjëmimi prej tij u ndje qartë.

“Ne jemi katër deri në pesë milje nga epiqendra e tërmetit.”

Ajo tha se i gjithë fshati ishte prekur, duke shtuar: “Fshati është në Cwm Ebbw Vale. Një fshat i vjetër minierash përdoret për shumë veprime në kulmin e minierave të qymyrit. Kjo nuk është një thirrje zgjimi që ne donim.”

Shelly Organ ishte në mesin e shumë banorëve që komentuan në mediat sociale, duke shkruar në Facebook: “Duke qenë në Troedyrhiw, sinqerisht menduam se dikush ishte përplasur me një mur, kështu që ne kontrolluam se fëmijët ishin ende duke fjetur dhe dolëm për të kontrolluar dhe kishte disa në rrugë që mendonin njësoj.

Lloyd Rees shkroi në Twitter: “Më dëgjoni… a kishte vetëm një tërmet në Uellsin e Jugut? E gjithë shtëpia sapo u drodh!”

Lëkundja e orës 23:59 ishte me magnitudë 3.8 dhe ndodhi në një thellësi prej dy kilometrash në orën 23:59:39, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).

Ai e vendosi vendndodhjen si 12 km (7.45 milje) në veri të Rhonddas.

Sistemi i alarmeve për tërmetet Android i Google tha se lëkundjet ishin 4.2 ballë.Shërbimi Gjeologjik Britanik, ofruesi kryesor i të dhënave të tërmeteve në Mbretërinë e Bashkuar, nuk ka dhënë ende asnjë informacion.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy