Ke kruajtje dhe “z*gut” tënd i vjen erë? Me këto 3 produkte që ke në shtëpi nuk do turpërohesh kurrë më

by editor

Është e kotë të pretendosh se nuk të ka ndodhur kurrë nëse je femër.

Disa prej nesh i kanë këto probleme dhe shpesh kanë turp të flasin me gji.nekologun e tyre. Por këto janë gjëra fiziologjike dhe nuk ka asgjë të keqe me pranimin e tyre. Në mënyrë të veçantë, ne duam të flasim për erën e keqe të pjesës in.time të femres, një problem që mundon shumë gra …

Para se të fillojmë duhet të sqarojmë një gjë: të gjithë, meshkuj dhe femra, kemi një erë të veçantë në zonat in.time. Por, për disa gra, kjo erë është më e fortë dhe shpesh shkakton s.iklet. Shpesh përshkruhet si “erë peshku” dhe shoqërohet me sekrecione dhe / ose skuqje, të gjitha këto janë simptoma të një infeksioni: kandidiaza vandale.

Në të njëjtën mënyrë si këmbët ose fryma kanë një erë karakteristike, edhe zonat tona in.time kanë një erë për shkak të pranisë së baktereve. Megjithatë, normalja mund të bëhet patologjike … dhe duhet të tregohet kujdes, shkruan ShkodraNews. Era e zonave in.time shpesh ndikohet nga disa faktorë si ushqimi i konsumuar, disa shkaqe hormonale, rritja e tepruar e popullsisë bakteriale të zonës, si dhe sëmundjet veneriane. Nëse era e keqe shoqërohet me rrjedhje të verdhë ose të bardhë, kruajtje, djegie dhe acarim, mund të tregojë një infeksion dhe duhet të shkoni te mjeku i cili do të përshkruajë trajtimin e duhur.

Por nëse nuk është një infeksion, atëherë duhet ta dini se ka disa mjete në shtëpi që do t’ju ndihmojnë të përmirësoni gjendjen atje. Higjiena personale është një çështje shumë e rëndësishme për të gjithë. Nuk është sekret se kujdesi i pjesëve in.time të grave është shumë delikat. Në të njëjtën mënyrë si këmbët, fryma dhe djersa jonë kanë një erë karakteristike, edhe zonat int.ime kanë erën e tyre të dhënë nga bakteret që janë pjesë e florës së saj.

Si mund ta përmirësojmë erën tonë atje?

1 Kos natyral

Kosi është një ushqim shumë i plotë dhe sjell shumë përfitime për shëndetin tonë, kështu që nuk është e rrallë për ta gjetur atë si një përbërës në përgatitjen e mjeteve për të trajtuar pl.agët, për të eliminuar njollat ​​e zeza ose përgatitjen e maskave hidratuese për lëkurën e thatë.

Ky produkt është i pasur me bakteret Lactobacillus që janë edhe pjesë e florës lokale në zonat tona int.ime dhe funksioni i të cilit është për të na mbrojtur nga infeksionet dhe agjentë të tjera të dëmshëm, ai gjithashtu ndihmon për të balancuar pH dhe për të ele minuar erën.

Ju duhet të konsumojnë një kos natural pa sheqer çdo ditë, jo vetëm për luftimin e infeksionit në zonat int.ime dhe aromën e tyre, por edhe për të përmirësuar shëndetin e organeve të tjera të tilla si stomaku, shkruan ShkodraNews. Është e rëndësishme që kosi të mos ketë sheqer, sepse nëse është i ëmbël humbet vetitë e përmendura më lart. Një zakon tjetër i mirë është shtimi i një lugë mjaltë natyral.

Ose mund ta aplikoni kosin me pak pambuk në zonën in.time, duke e lënë aty për disa minuta dhe pastaj shpëlarë mirë me ujë.

Përsëriteni procesin dy ose tri herë në ditë për të arritur rezultatin e dëshiruar.

2 Uthull molle

Uthulla e mollës është një tjetër ushqim që mund të na ndihmojë të përmirësojmë erën atje. Vetitë e saj antifungale dhe antimik robike na ndihmojnë për të trajtuar dhe parandaluar infeksionet dhe për të mbajtur florën lokale në nivelet e tij të rregullta të pH, duke zvogëluar erën.

Ne mund të bëjmë një larje in.time me uthull molle disa herë në javë me një përbërje të barabarta të uthullës me ujin.

Pini uthull: Pini një lugë gjelle uthull të holluar në dy lugë ujë çdo ditë tjetër për një javë. Kjo do të na ndihmojë të largojmë dhe të parandalojmë përhapjen e baktereve.

Bikarbonat natriumi (soda e bukës)
Një nga shkaqet e erës së keqe atje është mosbalancimi në nivelin e pH të trupit, shkruan ShkodraNews. Bikarbonat natriumi mund të rregullojë menjëherë pH e zonave in.time. Prandaj, kur perceptoni një erë të keqe, pini një gotë uji të përzier me një lugë të vogël sodë buke. Përveç kësaj, soda mund të përdoret e përzier me ujë për të larë pjesët int.ime rregullisht.

Mënyrat për të përdorur bikarbonat natriumi: Merrni 1-2 lugë çaji sodë buke dhe përzierni me një gotë ujë. Pini këtë përzierje çdo ditë.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy