Humbje e madhe për politikën, ndërron jetë ish-ministri i njohur (Foto+ Emri)

by Lajme Shqip

Ka ndërrura jetë në moshën 85-vjeçare ish-ministri grek i partisë PASOK, Theodhoros Pangalos.

Lajmi për vdekjen e politikanit grek është konfirmuar nga familja e tij

Theodoros Pangalos ishte një politikan grek dhe anëtar drejtues i Lëvizjes Socialiste Panhelene (PASOK) . Ai shërbeu si zëvendëskryeministër i Greqisë , përgjegjës për koordinimin e Këshillit Qeveritar për Punët e Jashtme dhe Mbrojtjen (KYSEA) dhe Komitetin e ri të Politikës Ekonomike dhe Sociale nga viti 2009 deri në vitin 2012.

Në vitin 1996 ai u emërua Ministër i Punëve të Jashtme dhe mbajti këtë post deri në dorëheqjen e tij në 1999, pas skandalit që përfshin liderin e PKK , të njohur si organizatë terroriste nga BE.

Pangalos lindi në Eleusis të Greqisë . Ai është nipi i gjeneralit dhe diktatorit të vitit 1926 Theodoros Pangalos . Disa nga paraardhësit e tij ishin arvanitas .

Pangalos ishte anëtar i Rinisë Lambrakis të krahut të majtë dhe, në 1964, kandidat për Parlamentin Helen me të Majtën e Bashkuar Demokratike (EDA). Pangalos kundërshtoi diktaturën ushtarake të vitit 1967 dhe iu hoq shtetësia greke nga junta në vitin 1968.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy