E trishtë/ Gjendet i vdekur sportisti i njohur(Emri+Foto)

by Lajme Shqip

Një alpinist dhe skiator ekstrem i njohur nga Gjermania, është gjetur dje fatkeqësisht i vdekur në malin e tretë më të lartë të botës në Himalaje, \pesë ditë pasi ishin ndërprerë kontaktet me të.

Trupi i Luis Stitzinger u zbulua dje në majën Kanchenjunga në lartësinë 8,400 metres, njoftonte për rrjetin Himalayan Times kreu i kompanisë së tij Sherpa, organizatore e ngjitjeve alpiniste.

54 vjeçari Stitzinger, ishte bërë i njohur në skenën e sporteve të ngjitjes edhe me zbritjet e spektakolare me ski.

Ai raportohet se kishte arritur majën Kanchenjunga pa bombula shtesë oksigjeni apo ndihmën e guidave lokale.

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy