E bujshme! Bastisje në burgun grek, kapen “mat” 12 të burgosur, mes tyre edhe Alket Rizai

by editor

Ditën e sotme një bastisje në qelitë e famshme të burgut Domokos nga oficerët e policisë së Departamentit të Grabitjeve të Sigurimit të Atikës.

Ky kontroll erdhi pas informacioneve që tregonin se në qelitë e të huajve kishte pajisje celulare dhe ar më të improvizuara.

Ndër qelitë e kontrolluara është edhe ajo e Alket Rizait.

Përveç tij, në këtë rast është përfshirë edhe një 40-vjeçar shqiptar i dënuar me burgim të përjetshëm për një vrasje të dyfishtë (babë e bir) në Kalamata. Një hetim paraprak po kryhet nga Nëndrejtoria e Sigurisë Lamia.

Njoftimi i autoriteteve greke:

Kontrolli policor është kryer sot, e mërkurë, 11 janar 2023, në shtatë qeli nga gjithsej shtatëmbëdhjetë të burgosur, në Qendrën e Paraburgimit të Përgjithshëm Domokos në Fthiotidë.

Në hetim morën pjesë përfaqësuesi i organit kompetent gjyqësor, një ekip i përzier i Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, i përbërë nga punonjës policie të Departamentit të Prokurorisë për Zhvatje dhe Krimeve me Jetë, punonjës të Nëndrejtorit të Prokurorisë për Narkotikë dhe Krimit të Organizuar.

Nëndrejtoria me ndihmën e një ekipi nga E. K.A.M. Atikë, punonjës policie të Drejtorisë së Sigurimit të Lamisë dhe një qen policie. Në këtë kuadër janë arrestuar gjithsej 12 persona, të cilët janë mbyllur në Qendrën e Paraburgimit dhe ndaj tyre është ngritur dosje për shkelje të legjislacionit për armët.

Gjatë hetimeve janë gjetur dhe sekuestruar:

-5 shkopa druri të improvizuar dhe 2 prej metali,

-7 kaçavida,

-2 thika,shkop i përbërë nga tre pjesë të bashkuara dhe të lidhura me pëlhura,

-5 telefona celularë me karta SIM,

-8 karikues dhe 3 kabllo të tipit USB,

-17 Shkopa të tipit USB, orë të tipit smart me karikues,

3 pirunët metalikë dhe pjesa e pirunit metalik,
kufje me tela dhe pa tela etj.

Kujtojmë se Alket Rizai konsiderohet si një nga personat më të rrezikshëm në Greqi. Në vitin 2006 dhe 2009, ai në bashkëpunim me kriminelë të njohur grekë, arriti të arratisej nga burgu i sigurisë së lartë në vendin fqinj, ai i Koridhalosit, duke përdorur helikopter.

Arratisja e parë e stilit hollivudian ndodhi më 4 qershor të vitit 2006, e ideuar nga Nikos Paleokostas, vëllai i një krimineli me famë, Vasilis Paleokostas.

Alket Rizai ka lindur në Ballsh të Mallakastrës, ku ka jetuar deri në fund të viteve ’90 dhe më pas emigroi në Greqi. Në Greqi ai u dënua për vrasjen e një qytetari grek, sipërmarrësin Thanasi Koropiotis, për të cilin dyshonte se kishte lidhje me të dashurën e tij ruse, Oksana./abcnews.al/

TË NGJASHME

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy