“Përgatituni për një javë me plot të papritura”, surprizat e motit për ditët e ardhshme

by editor

Java që presim përpara pritet të jetë një javë vërtet pranverore pasi vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

Por do të ketë dhe masa ajrore të mgrohta me origjinë jugperëndimore.

Advertisements

Në këtë mënyrë moti parashikohet në pjesën më të madhe të ditëve i kthjellët e vranësira të pakta kalimtare në relievet malore në lidnje.

Por, përjashtim bënë dita e Martë ndërsa moti parashikohet i vranët e reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave.

Advertisements

Gjithashtu për këtë ditë pritet një rënie e ndjeshme e temperaturave në vlerat e mesditës, por ato (temperaturat e mesditës) do të rriten përsëri në ditët në vijim.

TË NGJASHME