E bujshme/ Zbulohet kujt i përket “thesari” i madh me florinj, i gjetur mes rrënojash në Turqi

by editor

Histori te pazakonta, te dhumbshme e tragjike prodhoi termeti i 6 shkurtit ne Turqi. Nje prej atyre me te pazakontave ishte kjo:

Nga rrënojat e Kahramanmaras, ekipet kanë nxjerrë ditën e djeshme një çantë me zinxhirë të trashë floriri.

Advertisements

Sipas dëshmive vendase, secili rrip ka një vlerë prej 10 mijë dollarësh, ndërsa sot, mediat vendase kanë arritur të zbulojnë se kujt i përket thesari.

Pas gjurmëve të rripave të arit që morën, ekipet e sigurisë konstatuan se ari, i cili mësohet se peshonte 78 kilogramë, i përkiste argjendarit të famshëm të Kahramanmara?it, Ibrahim Zabun.

Advertisements

Nuk dihet nëse Ibrahim Zabun dhe fëmijët e tij, të cilët mësuan se jetonin në apartamentin Pentapark, i cili u shkatërrua nga fatkeqësia, i mbijetuan rrënojave.

Në rast se ari i ruajtur në Stamboll do të mbijetojë, ai do t’i jepet Ibrahim Zabunit, në të kundërt do t’u jepet trashëgimtarëve të tij.

Mësohet se nëse nuk dalin trashëgimtarët, brezat e artë do t’i kalojnë pas 5 vitesh Pasurisë Kombëtare.

TË NGJASHME