Shqiptarët do të udhëtojnë pa viza drejt këtij shteti, por që po përballet me një valë pandemie të frikshme

by editor

Së shpejti qytetarët shqiptarë do mund të udhëtojnë pa viza në Kinë. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale.

“Pas 30 ditësh Kina hapet pa viza për shqiptarët”, shkruan Rama.

Advertisements

Kujtojmë që kjo lëvizje vjen pas një marrëveshjeje që të dyja vendet nënshkruan. Heqja e vizave vjen në një moment kur Kina po përballet me një vallë tjetër të pandemisë së Covid-19 dhe shpesh ka zbatuar bllokime të rrepta.

Në të njëjtën kohe, marrëveshja e bën Shqipërinë vendin e dytë në rajon që heq vizat me Kinën, pas Serbisë.

Advertisements

TË NGJASHME