Babai shkon të presi flokët dhe 3 ditë më vonë përfundon në spital. Shpjegimi i mjekut e lë atë të sh*kuar

by editor

Ashtu si shumica e njerëzve, Dave Tyler kishte shkuar ne nje sallon per nje prerje flokesh dhe nje masazh të të butë të kokës per tu relaksuar, por babai 45-vjeçar mbeti i befasuar pasi rezultoi e kunderta vetëm tre ditë pas vizitës së tij.

Atij i filluan disa dhimbje koke që zgjaten disa ditë, pastaj papritur ana e djathtë e fytyrës së tij u tkurr, vizioni i tij u zhduk dhe ai nuk mund të ecte. Tyler ishte në Kujdesin Intensiv në një spital në Londër.

Advertisements

Por ajo që mjekët i thanë shkaktoi nje goditje të t merrshme tek Tyler, që e la atë plotësisht të tro nditur. Tyler po shijonte një masazh të lehtë pas vendosjes se shampos ne koke dhe ndersa koka e tij ishte e zhytur ne lavamanin me uje,dyshohet se u formua nje mpiksje gjaku ne koken e tij shkaktuar nga periudha e zgjatur dhe këndi i qafës së tij,sipas 10gjera.com.

“Ndërsa shkova në takim, ana e djathtë e trupit tim filloi të mpihet dhe stafit iu desh të më mbante … Pastaj vizioni im dhe unë nuk mund të ecja”. Por a mund të merrni me të vërtetë goditje pas larjes së flokut tuaj në një sallon bukurie?

Advertisements

Megjithëse është shumë e pazakontë, kjo mund të ndodhë. Sipas Dr Clifford Segil, kjo mund të ndodhë kur qafa qendron ne nje pozicion për periudha të gjata kohore.

Gjendja është quajtur edhe Sindromi i Parandalimit të Sëmundjeve të Bukurisë dhe është raportuar për herë të parë në vitet 1990. Ata qe kane probleme me

qafen,rrjedhjen e dobët të gjakut ose njerëzit e moshuar duhet të jenë më të kujdesshëm dhe të sigurohen që ta mbeshtesin qafen pasi ato janë më të ndjeshem ndaj një dëmtimi të tillë.

Babai i dy vajzave, 8 dhe 11 vjec, kaloi tre muajt e ardhshëm në spital.

Ai tani thotë se ka “probleme me ekuilibrin dhe temperaturen që shkaktojnë dhimbje në anën e majtë të trupit tim”. Edhe gjashtë vjet pas aksidentit, ai ende vuan nga Nystagmus, një problem me shikimin ku sytë e tij nuk i kontrrollojne levizjet.

Tyler sugjeron që njerëzit tia bejne te ditur menjëherë parukiereve te tyre nëse ndiejnë siklet, ti kujtojnë se këndi i duhur nuk duhet të jetë më shumë se 15 gradë dhe rekomandon jastëk, mbushje dhe shumë peshqirë për të mbështetur siç duhet qafën kur te lajne koken, transmeton 10gjera.com

TË NGJASHME