Shkon në Turqi të bënte dhëmbët se ishin çmimet e lira. 48 vjecaren e gjen belaja më pas

by editor

Një trend dentar po hapet ne te gjithe boten pasi cmimet e lira ne Turqi dhe te gjithe po ikin atje per ti ber dhembet.

Por një dokumentar i ri i BBC -së ka parë pasojat, duke pyetur nëse rreziqet i tejkalojnë kursimet për të pasur një trajtim më të lirë, me dentistët në Mbretërinë e Bashkuar që paralajmërojnë se komplikimet mund t’i lënë pacientët me fatura të mëdha mjekësore për të rregulluar punën e dobët qe behet atje.

Advertisements

Në një rast, përdoruesi i Tiktok, Lisa Martyn zbuloi se si përvoja e saj u shndërrua në një makth pasi ajo udhëtoi në Turqi për trajtimin kozmetik dhe pagoi 3,500 euro (2,960 £).

Ajo i tha BBC-së: “Unë u mashtrova në ëndrrën për të pasur një grup të plotë dhëmbësh të përsosur me të cilët nuk do të kisha kurrë ndonjë problem, por u mashtrova rëndë për atë që kisha bërë – ata m’u shitën si fashetë j. një grup i plotë dhembesh.

Advertisements

“Askush nuk u ul dhe më tha rreziqet apo nëse kishte ndonjë opsion tjetër. Mendova se sapo të fusnin dhëmbët e rinj në gojën time, kjo do të ishte – nuk do të kishte më probleme.

“Por jo vetëm që kam pasur dhimbje çdo ditë që atëherë, por më ka kushtuar edhe mijëra paund.

Është gabimi më i madh i jetës sime.’

Lisa fluturoi në Turqi vitin e kaluar me besimin se do t’i vendoseshin 26 dhembet

Por muaj pas trajtimit të saj, 48-vjeçarja mbeti me dhimbje të tmerrshme pasi zhvilloi një absces i cili pothuajse paralizoi gjysmën e fytyrës së saj dhe vuan nga ndjeshmëria nervore.

Dhe nga ajo dite jeta ime ka ndryshuar.

TË NGJASHME