E frikshme/ Po shuante zjarrin pranë vullkanit Etna, rrëzohet avioni, dyshohet se…

by editor

Incident ajror në zonën e Etnas. Një Canadair u rrëzua pasi u përplas në shpatet e vullkanit, në zonën e Linguaglossa (Catania), ku ishte në veprim për të ndihmuar në shuarjen e një zjarri të madh.

Aktualisht nuk ka asnjë lajm për ekuipazhin dhe shkaqet e aksidentit. Në vendngjarje ndodhen ekipet e shpëtimit, karabinierët dhe personeli i 118.

Advertisements

Avioni i drejtuar nga dy pilotë për të cilët nuk ka asnjë lajm, së fundmi ishte furnizuar me karburant në det, në zonën përballë Giarre dhe më pas kishte rifilluar operacionin për shuarjen e zjarrit të zhvilluar në zonën e malit Calcinera.

Përplasja, sipas disa dëshmitarëve të pranishëm në vend, është pasuar nga një shpërthim, i cili ka shkaktuar një zjarr të madh. Zjarrfikësit ndërhynë në vendngjarje, duke përfshirë një ekip ekspertësh Speleo alpino alpino fluviale (Saf). I pranishëm ishte edhe një helikopter i korpusit pyjor të Rajonit të Sicilisë.

Advertisements

TË NGJASHME