U arratis drejt Shqipërisë pasi i mori jetën gruas dhe i fshehu trupin për 2 ditë, 42 vjeçari merr vendimin e papritur

by editor

Avni Meçja , bashkëshorti i shtetases rumune të gjetur dje e vdekur në shtëpinë e saj në kryeqytetin e Tirolit Jugor, është paraqitur në Prokurorinë e Bolzanos. Ai u vetëdorëzua në polici, disa orë pasi autoritetet nisën kërkimet për të.

Trupi i 35-vjeçares rumune Alexandra Elena Mocanu u gjet dje në shtëpinë e saj në Viale Trieste 42. Për të përcaktuar shkaqet e vdekjes do të priten rezultatet e autopsisë, e cila do të kryhet në orët e ardhshme. Sipas asaj që është rikonstruktuar deri tani, vrasja daton disa orë para zbulimit, ndoshta mbrëmjen e së shtunës .

Advertisements

Hetimet nga prokurori dhe policia, të koordinuara nga prokurorja Claudia Andres, janë fokusuar menjëherë te bashkëshorti i gruas. Avni Mecja, një shtetas shqiptar 49-vjeçar, thuhet se i ka telefonuar vëllait të tij të shtunën për t’i thënë se duhej të ikte pasi ishte në kërkim. Do të kishin qenë të afërmit e burrit që të bënin alarmin dhe të tregonin për telefonatën. Megjithatë, edhe për të sqaruar se çfarë ka ndodhur në orët e fundit, Prokuroria e kryeqytetit të Tirolit Jugor ka ftuar çdo dëshmitar që ka pasur informacion të dobishëm të kontaktojë policinë.

Kur u përhap lajmi, disa fqinjë shkruan në rrjetet sociale se shpesh i dëgjonin të dy duke u grindur, ndonjëherë edhe me britma të saj. Çifti jetonte në katin e pestë të një pallati jo shumë larg qendrës dhe mesa duket nuk kishte shumë marrëdhënie me banesat e tjera. Alexandra punonte në një lokal brenda qendrës tregtare Centrum, në via Galvani. Pak në vendin e punës duan të komentojnë:

Advertisements

Alexandra portretizohet si një punëtore gjithmonë e disponueshme dhe e pëlqyer. Ndërkohë, edhe politika lokale është e habitur për atë që ndodhi: “Sot Bolzano është më i trishtuar. Dhimbje dhe zemërim. Një tjetër grua u vra.

Një tjetër femicid i papranueshëm”, nënvizon këshilltarja bashkiake për Mundësi të Barabarta Chiara Rabini. “Duhet të sigurohemi që para së gjithash të jetë një betejë e bërë nga ne burrat kundër dhunës ndaj grave. Pa ndihmën tonë, çdo përpjekje nuk do të jetë kurrë adekuate”, bën jehonë këshilltari për politika sociale Juri Andriollo. Pasdite edhe kryebashkiaku Renzo Caramaschi foli: “Nuk ka asnjë arsye emocionale apo krize për të marrë një jetë. Nuk ka dashuri dhe respekt në këtë sjellje. Shpresoj që personi përgjegjës të merret dhe të ketë kohë të pendohet për këtë tmerr”, tha ai.

TË NGJASHME