Mbështetës i ish-kryeministrit, policia vret gazetarin e njohur

by editor

Gazetari pakistanez Arshad Sharif është qëlluar për vdekje të dielën në Kenia. Sipas hetimeve paraprake, policia tha se efektivët e qëlluan gabimisht ndërsa ai po udhëtonte me një automjet.

Sharif ishte një kritik i ushtrisë pakistaneze, si dhe një mbështetës i zëshëm i kryeministrit të larguar Imran Khan.

Advertisements

Mbështetës i ish-kryeministrit, policia vret gazetarin e njohur

49-vjeçari u largua nga Pakistani në gusht pasi. Ai kishte qenë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Dubai përpara se të udhëtonte për në Kenia.

Advertisements

Nuk dihet saktësisht se çfarë po bënte në vendin e Afrikës Lindore. Autoriteti i Pavarur i Mbikëqyrjes së Policisë (Ipoa) tha se kishte dërguar ekipin e tij në vendin e ngjarjes pranë kryeqytetit, Nairobi.

Ekipi do të hetojë “vrasjen e dyshuar policore të një shtetasi pakistanez”, u tha gazetarëve, kryetarja e Ipoa, Ann Makori.

Pretendohet se oficerët menduan se makina ishte e vjedhur ndaj qëlluar ndaj Sharif, i cili nuk i ndaloi një postblloku të policisë.

Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif shkroi në Tëitter se ishte “thellësisht i pikëlluar nga lajmi tronditës i vdekjes tragjike të gazetarit Arshad Sharif”.

Ministri i informacionit Marriyum Aurangzeb paralajmëroi njerëzit që të mos spekulonin rreth rrethanave të vdekjes.

Në një mesazh të shkurtër në Twitter, gruaja e Sharifit, Javeria Siddique shkroi se “humba një mik, bashkëshort dhe gazetarin tim të preferuar”.

Duke bërë thirrje për një “hetim të duhur gjyqësor”, ish-kryeministri Khan tha se ishte “i tronditur nga vrasja e tij”, duke shtuar se ai “pagoi çmimin përfundimtar për të thënë të vërtetën”.

TË NGJASHME